


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 14.986 mm |
| Width | 10.16 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.7 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 4.6 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 0 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Accuracy | 5 % |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Max Input Voltage | 26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 12 V |
| Nominal Output Voltage | 12 V |
| Max Output Voltage | 12 V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 12 mV |
| Line Regulation | 36 mV |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$2.30765
Ext.Price$2.30765
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.30765 | $2.30765 |
| 10 | $2.25005 | $22.50050 |
| 25 | $2.21107 | $55.27675 |
| 50 | $2.17277 | $108.63850 |
